Jak vypnout aktualizace Java Runtime Environment

Java. Mnohými milovaná, mnohými zatracovaná. Osobně, jako většina IT administrátorů se řadím mezi ty, kteří by jí nejraději vymazali ze zemského povrchu jednou pro vždy 🙂 Situace je však taková, že zde máme hromady aplikací, kteří se bez její klientské instalace neobejdou.

Ještě větším problémem jsou aktualizace. Její updaty nejdou řídit elegantně, jako třeba aktualizace Microsoft aplikací přes WSUS (lze to vůbec?). Navíc po aktualizace se stane, že spousta aplikací prostě přestane fungovat. Co to znamená? Javu radši neaktualizovat.

V dobách Windows XP toto nebyl problém. Uživatelé s nižšími právy (např. users) Javu prostě nezaktualizovali. Problém nastal s příchodem Windows Vista a UAC. Uživatel si nadále Javu nezaktualizuje, ale je stále obtěžován vyskakujícími okny s žádostí o zadání hesla správce. To přináší jak zvýšené nároky na IT podporu, tak ještě větší nasrání uživatelů.

Jak z toho ven? Elegantní úpravou registrů. Najděme cestu

HKLM\SOFTWARE\JavaSoft\Java Update\Policy

a následně upravme klíče EnableJavaUpdate a NotifyDownload na hodnotu 0.

Toto řešení je jednoduché, funkční a hlavně elegantní, protože ho můžeme snadno poslat do celé sítě pomocí skupinových politik a dále již na Javu nemyslet.

Advertisement

13 komentářů: „Jak vypnout aktualizace Java Runtime Environment

 1. Vladimír 30.5.2010 / 17.17

  přesně do té chvíle, než někdo bude potřebovat spustit Java aplikaci, která vyžaduje novější verzi Javy 🙂

 2. Dusan 30.5.2010 / 18.20

  Ahoj, nevidím problém v Javě. A nemyslím si, že by zpětná kompatibilita byla tak kritická. Navíc po tom co má prakticky pod sebou Javu Oracle corp. Pokud je to jedna nebo dvě aplikace ve vaší firmě nezvládají nějnovější verzi Javy, dost možná že nebyli pořádně napsané (U Javistů se toto ale nestává tak často), nebo jsou to opravdu archaické kousky. Osobně si myslím že je chyba zakazovat aktualizaci Javy – s ohledem na zabezpečení a výkon aplikaci využívajícich JRE. Možná než zakazovat update Javy je na místě podívat zda výrobce software nemá novější verzi. Navíc JRE se nemusí vždy nacházet na klientské stanici, ale může být i na serveru, cestu k JRE si pak vyčte aplikace z například z patřičné proměnné prostředí (Environment variable) pokud je nastavena "PATH".

  • rainbof 27.1.2011 / 9.21

   Dušane, nesouhlasím s tebou. máme tu síť kde mam přes 100 klientských stanic. aktualizace javy nebude dělat nikdo jinej než já nebo někdo z admin teamu a to pouze centrálně. Takže když něco nejede otestuje se nová verze a nasadí. Opruzování uživatele 50ti okny o tom že je cosi potřeba aktualizovat je matoucí a zbytečné navíc většina uživatelů stejně neví co to po nich chce. Další takový dáreček je Adobe Acrobat, EA updater, PDF Creator, MSN Live Messenger (ale ten teda jde aspon tahat pres wsus), … a další.

   Takže je výhodné to vypnout centrálně a updatovat plošně. ono oběhnout 100 kompů půlku z nich muset pozapínat a vypínat update ručně je prostě moře ztracenýho času.

 3. Anthony 31.5.2010 / 10.38

  Už léta na to mám vyrobený ADM soubor, máš-li zájem…

 4. Martin 31.5.2010 / 12.36

  Nejdou náhodou aktualizace Javy vypnout přímo z CPL panelu? Dost často to takto dělám…

  • neskvik 22.4.2016 / 20.38

   U nových verzí už to vypínat z panelu nejde!!!!

 5. michal 1.6.2010 / 15.34

  já třeba aktualizace javy řeším přes gp. a tohle se mi hodí protože na novou verzi mě právě upozorňují useři 🙂

 6. michal 1.6.2010 / 15.35

  @Anthony já zájem mám 🙂

 7. Jirka 2.6.2010 / 13.31

  Martin Svoboda: V CPL panelu to vypnout jde, ale je to vždy jen pro jednoho uživatele. Navíc aby si to zakázal, musíš mít admin práva. Takže trošku problem.Anthony: Děkuju

 8. Jan 8.6.2010 / 21.59

  No mě by spíš zajímalo, jestli někomu funguje instalace MSI Javy přes GPO…jsem to jednou zkusil (aktuálně nainstalovaná i upgrade byly 1.6.něco) a cca polovina PC to nedala – nějakých 20 minut od startu se to snažily nainstalovat a pak to vzdaly… Se mi to moc nechce zkoušet znova 🙂

 9. Adam Podstavka 23.11.2012 / 9.42

  Díky moc za návod! Když mi něco v Javě nepojede, tak si ji prostě aktualizuju sám. Mi ty okna vyskakovaly každý den, protože i když jsem aktualizaci povolil, tak z nějakého důvodu neproběhla… Byl to dost vopruz, takže díky moc za návod!

 10. radka 5.11.2014 / 5.02

  Díky moc.Právě jsme využila tvou radu ohledně javy.Radka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s