Krok za krokem: Instalace PHP na IIS

Před dávnou dobou jsem zde na blogu Jak nainstalovat PHP na IIS jak rozchodit stále velice oblíbený a primitivní programovací skriptovací jazyk php na webový server Internet Information Server od společnosti Microsoft. Protože se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších článků na tomto blogu, cítím morální povinnost vydat novou, aktualizovanou verzi.

Co se za ty roky změnilo? Microsoft se stal s PHP kamarád. Rozhodně nezatracuje svou technologie .net, nicméně pokud programátoři mají potřebu vytvářet weby v php, byl by rád kdyby jako pohon použili právě IIS namísto Apache. Vznikla speciální verze PHP optimalizovaná právě pro běh pod IIS, jejíž výsledky předčí konkurenční webservery. Jak tedy PHP na IIS nainstalovat? Přikládám návod ve stylu krok za krokem.

Nejprve je třeba nainstalovat samotný IIS. V prostředí Windows Server ho nalezneme přímo v Server Manageru jako jednu z rolí (Web Server). Instalace je velice jednoduchá – nextnextfinish 🙂

           

Druhý krok není o nic těžší. Pro instalaci PHP použijeme Microsoft Platform Installer. Tato aplikace neumí nainstalovat jen PHP, ale i různé blogovací systémy, helpdesky, fotogalerie a spousty dalších aplikací hodící se pro Váš server.

Navštívíme tedy stránku http://php.iis.net a stiskneme nepřehlédnutelné tlačítko “Install PHP”

Na další stránce stačí jen získat instalátor (Get the Microsoft Web Platform Installer), po jeho spuštění potvrdit zaškrtnutím Install PHP a pokračovat klasickým instalačním průvodcem.

           

Že je to jednoduché? Ano je! Není již nejmenší důvod proč instalovat Apache na svůj Windows server 🙂

Advertisement

5 komentářů: „Krok za krokem: Instalace PHP na IIS

 1. michal 13.5.2010 / 1.27

  ehm ty asi moc nepoužíváš php aplikace co? co třeba mod_rewrite rules? pro iis je jen jedno použitelné komerční řešení ale za peníze. místo toho můžu mít apache zadarmo. a nebo v tomto případě spíš by bylo lepší mít linux. jinak pro linux nevidím využití ale pro webové stránky je ideální.

 2. Dusan 13.5.2010 / 10.16

  Zdravím, není mi zcela jasné co míníte pod pojmem "použitelné řešení"? Při určitém nelpění na pohodlnosti lze využívat přepisování url zdarma i na IIS, viz velmi pěkný článek níže. http://blogs.technet.com/technetczsk/archive/2010/05/04/webove-utery-url-rewriting-na-iis-serveru.aspxa odkaz na oficiální stránky http://www.iis.net/download/URLRewriteNicméně si myslím, že v případě nasazení IIS+PHP pro účely intranetové aplikace bych dokázal postrádat možnost url rewrite klidně postrádat. Dle mého názoru mnohem důležitější záležitostí než použitý webový server je optimalizovaná databázová část(případně aplikační logika na straně databáze), odladěné SQL dotazy (velký průser dnešní doby – kdy se všichni soustředí na grafiku, url rewrite apod a přitom je všechno bržděno bídně sprzněnou databázovou vrstvou).

 3. Pavel 26.8.2012 / 11.16

  zdravím, mám server, na kterém je nainstalované EASYPHP a IIS, pro apache používám port 80 a potřeboval bych nastavit ISS tak aby naslouchal na portu 8080. Jde to nějak nastavit, případně je nutné znova instalovat PHP speciálně pro IIS ?

  • Jirka Prášek 27.8.2012 / 13.20

   Dobrý den, stačí IIS nastavit, aby místo portu 80 naslouchal na jiném libovoleném portu.
   V IIS6 to nastavíte ve vlastnostech sajty (Default Web Site Properties) na kartě Web Site v části Web Site indentification.
   V IIS7 a novějších po vybrání web site, v pravém sloupčku pod Bindings.

 4. martin suchodol 4.10.2013 / 22.03

  jako aJtak si nemuzu odpustit nasledujici poznamku

  PROČ VĚTŠINA SERVERU POHANI APACHE A LINUX

  nojono jedina spravna odpoved je microsoft je zlo a microsofti uzivatele lenosi a nejedna se jen o iis ale obecne i owindows vzdit ty jejich aktualizace sou uplne nesmyslny jednu chybu to odtrani a dalsi dve to udela kdyby microsofti uzivatele nebyli liny a blby tak to za co microsoft taha z lidi prachy mate u linuxu zadarmo a v ohodne vyssi kvalite

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s