Přestaňte mi nutit jabber

Kopice uživatelů si začala všímat, že ICQ není zrovna ideální službou. Těžkopádný, nespolehlivý klient na ještě mizernější nestabilní síti je prostě katastrofou. Uživatele trápí částé výpadky, občas ztráty identit a nulová podpora ze strany provozovatele.

Pak tu máme věc jako jabber. Open source srandasíť »marketingově« silně podpořená ukřičenou komunitou a spamováním na různých forech. Naposledy jsem její vychvalování našel na webu Končím s ICQ.

Mezi nejčastější argumenty otevřených maniaků patří architektura sítě. Ano, síť je víceméně decentralizovaná. Nicméně já jsem vázaný na některého provozovatele "pidiservříku", na kterém mám svůj účet. Ten je často provozován různými nadšenci na kdovíjakém železe a kdovíjaké konektivitě. A co je pravděpodobnější, že ukončí provoz dříve? Velký poskytovatel jako Microsoft (MSN»WLM) či Yahoo! (Y!Messenger) kteří mají miliony uživatelů, nebo Franta z Brna, kterému na server běží 50 lidí a z provozu nemá ani korunu?

A dostávám se k další otázce – bezpečnost. Zastánci skvělého open source světa (komunismus) mají paranoidní pohled na svět poněkud otočený. Velké společnosti označují jako Velkého bratra, který určitě podrobně sleduje jejich komunikaci. Osobně to považuji za blbost. Myslím si, že ve společnosti, která provozuje IM pro miliony uživatelů a má jasně dané interní předpisy je nemyslitelné, aby někdo z provozovatelů použival vaši odchycenou komunikaci proti vám. Mnohem větší riziko je v komunitě 20ti lidí a serverem, který provozuje Jarda z Prahy.

Často jabberisti mluví o licenční podmínce použivání oficiálního klienta. Jako jednu z velkých výhod sítě naopak považují transporty do dalších sítí. Není to ale také vlastně alternativní klient?

A další rozšíření? Např. obdobu jabber disku má microsoft ve svém MSN už dávno. Jmenuje se Sdílená složka.

Ať se alternativci snaží jak chtějí, jabber bude vždy používat zanedbatelné procento uživatelů. Především za to může absence multimediálních služeb (audio, video, file transfer), které XMPP už sám o sobě neumí. A hlavně – uživatelé nezajímá jak služba pracuje. Chtějí si nainstalovat program, který bude už v základu fungovat s jednoduchým ovládáním. A dokud otevřená komunita nezmění svůj přístup, bude vždy stát na okraji společnosti 🙂

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s