Proč nemám rád BlackBerry

BlackBerry je značka telefonů a služeb nabízených kanadskou firmou Research in Motion od roku 1999. Víceméně právě RIM stojí za rozšířením chytrých telefonů, jako mobilní kanceláře. Dovolím si však říct, že dnes je již plně za zenitem. Právě proto nechápu, proč tolik IT manažerů do své firmy tento zmetek tak vehementně tlačí.

Telefony

Telefon je první věc, která na vás (a běžného uživatele) udělá dojem. A z mého pohledu BlackBerry určitě neudělá. Všechny telefony, která nabízí vypadají stejně. Stejně hnusně. Je to věc názoru, ale tyhle komunikátory mi vůbec nesedí do ruky. Zkrátka se drží “blbě” a jen pár minut při telefonování mě dokáže rozladit.

Dalším nesmyslem BB telefonů je ovládátko v podobě kuličky, případně plošky. Zajímalo by mě, z jaké makové hlavy podobný nápad vzešel. Nikdy jsem nezažil něco tak strašně nepohodlného a nepřesného.

Vůbec největším “failem” BB telefonů je koncepce jejich ovládání. Obsluha přístroje je totiž naprosto dřevěná a neintuitivní. Přitom Blackberry obsahuje spoustu užitečných funkcí, ale ty jsou tak nesmyslně zahrabané, že je takřka nikdo využívat nebude.

Po vybalení nového telefonu z krabice ho chci ihned intuitivně používat (jako se to podařilo Microsoftu s WP7), ne číst manuály a howto. Kdo to nechápe, ať skončí v pekle (kam má naštěstí RIM pěkně namířeno).

BlackBerry Enterpise Server

BlackBerry je vlastně extrémně tupá krabička, která potřebuje, aby jí obsah (maily, weby) “předkousal” někdo jiný a ona pak neměla příliš starostí s vnitřní logikou. Na jednu stranu skvělá myšlenka, na druhou je to další dílek, který se může pokazit.

Z vlastní zkušenosti je BES příšerný nástroj. Při jeho návrhu si někdo musel sednout, dlouze a usilovně přemýšlet, jak ho vymyslet co nejsložitější. A pak odmazal půlku dokumentace 🙂 Pokud jsem si u telefonů stěžoval na dřevěné ovládání, BES je teprve UX fail jak Brno s tragickou odezvou! A většími požadavky na zdroje, než celá Exchange.

Jak to vůbec funguje

BB je maximálně zabezpečená platforma. Až paranoidně. Data z vašeho telefonu tečou od vás, přes mobilního operátora kamsi do Kanady a zpět do vašeho BES serveru. Občas mám pocit, že nikdo pořádně neví, jak to vlastně funguje. Zvlášť, když se něco pokazí 🙂 Zkrátka platforma BlackBerry je jen jeden obrovský netransparentní provoz, který si dělá co chce a jak chce.

Vezměme si krásný příklad – přístup do emailové schránky. Zde BlackBerry obchází veškeré systémové politiky přístupem přes speciálního uživatele (který navíc překáží v GAL), kterému je nutno dát Full access na všechny BB mailboxy. Zde dochází k tupému kopírování zpráv, namísto synchronizace použité v EAS.

Ať se na to nakonec podívám z jakéhokoliv pohledu, BB nepřináší oproti konkurenčním platformám moc přidaných hodnot. Maximálně uživatele stresuje šíleným ovládáním a administrátory BES serverem.

Advertisement

1 komentář: „Proč nemám rád BlackBerry

  1. JirkaM 29.4.2012 / 19.39

    Nu nevim. Na to ovladani samotneho telefonu mam treba ja nazor presne opacny nazor. BB mi prijdou jako jedine dokonale ovladatelne stroje, obzvlast treba posledni Bold ktery k tomu vsemu jeste doplnuje dotykovy displej.

    Jinak co se tyce konceptu BES serveru tak mi to z pohledu uzivatele prijde opravdu jako dost zvlastni reseni, ktere prave neumoznuje treba u mailu tak pohodlnou praci s maily (treba u BISka). Nicmene nejak to funguje.

    BES pak docela dokazu pochopit z pohledu admina, kdy muze detailne ridit uzivatele (nicmene po posledni akci RIMu, kdy uzivatel s BES ma automaticky i BIS a muze tedy vas BES klidne obejit a na exchange se napojit prave pres BIS, je to diskutabilni).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s