Jediný použitelný software pro Linux – skype!

Aplikaci Skype není třeba příliš představovat. Od srpna 2003, kdy světlo světa spatřila její první verze k současnému internetu tak nějak patří. Osobně neznám kontroverznější aplikaci, než je právě Skype. Ostatně, to jí bylo dáno do vínku již jejími tvůrci – jeho autory jsou Niklas Zennström a Janus Friis, stojící například za nechvalně proslulým softwarem Kazaa.

IT profesionálové nemůžou Skype přijít na jméno. Proč? Hlavní důvod je ten, že za šest let jeho existence stále nikdo nedokáže říct, jak tento software, tato síť vlastně pracuje. Nepoužívá klientské počítače k distribuovanému počítání? Nikdo z řad uživatelů nemá kontrolu nad svými daty, dokonce z některých uživatelů dělá tzv. supernode, kdy přes ně tečou data ostatních uživatelů sítě.

Skype pro svou komunikaci využívá velice silnou šifru RSA o délce 2048 bitů. Nicméně díky centralizaci sítě může kdykoliv hovory odposlouchávat (co si ale budeme říkat, bezpečnější nejste ani na mobilu, či pevné lince :)). Navíc omezení Skype z pohledu firemní sítě je také dosti problematické. Osobně o něm s nadsázkou tvrdím, že “proleze” i odpojeným kabelem 🙂

To jak si Skype chrání své know how, svou technologii jasně vypovídá absence jakéhokoliv alternativního klienta!

Co je ale na skypu tak skvělé, co ho tolik rozšířilo? Vžijte se do kůže běžného uživatele. Zde napsané ho vůbec, ale vůbec nezajímá! Běžný Franta Uživatel si jednoduše stáhne aplikaci, bez jakýchkoliv znalosti nainstaluje a může okamžitě zdarma telefonovat. Není potřebná žádná konfigurace, žádné nastavování. Skype funguje tak jak leží. A to naprosto vždy!

Tvůrci aplikace však tento přístup pochopili i na Linuxu! I zde software dokáže fungovat pro lidi a ne pro stroje. To je sílá byznysu. To je síla komerčního software! Jen stažení, jednoduchá instalace a hovor!

Kdy se podobných aplikací objeví víc? Kdy si konečně “svobodní” vývojáři uvědomí, že obyčejný software je pro obyčejné lidi a ne pro geeky? To se ale stihne uvařit spousty a spousty piva 🙂

Advertisement

1 komentář: „Jediný použitelný software pro Linux – skype!

  1. Dusan 22.11.2009 / 22.56

    Absolutně souhlasím, jako programátor i jako uživatel. Software by měl ovsěm umožnit zkušenému uživateli měnit paramametry a nezkušenému ke spokojenosti pohodlné používání. Obdoby pro geegy a uživatel jsou nejen na platformách LINUX/UNIX ale na WIN… vezmeme li v úvahu WLM a Mirandu. Nicméně souhlasí že pokud se týče linuxu tak těm více zdařilým použitelným aplikacím patří Skype. Neopomněl bych souborový manažer Krusader. Opensource IM Pidgin.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s