Flashová videa: Zabiják zábavy a mobility

O své lásce k flashi a zvláště k ukládání videí v tomto formátu jsem již psal jednou. Čas však pokročil a je třeba se k problematice opět vrátit. Ještě před několika lety nebyl svět pokřiven. Pokud někdo chtěl publikovat video online, ideálně ve formě streamu, ve většině případů se pustil tou nejpřirozenější cestou. Streamováním formátu Windows Media. Kvalitativně tato volba nepatří k nejhorším, implementace je snadná, levná a z uživatelského hlediska bezproblémová. Díky Windows Media Playeru, obsaženém ve Windows, 90% uživatelů nemělo nejmenší problém s přehráváním.

Pak se ale něco stalo. Vznikl produkt, který nikdy neměl spatřit světlo světa. Byl to Flash Streaming Server. A protože tehdejší Macromedia stačil Flashem “infikovat” 90% stanic připojených k internetu, bylo jeho nasazení hotovou věcí. Bohužel. Přiznávám, technologie je to vhodná pro interaktivní webové stránky, ačkoliv dnes je již silverlight dál. Ale pro video je to cesta do pekel!

Kde je tedy problém? Co mi tolik vadí? S nástupem vysokorychlostního internetu všude kolem nás dochází ke zvyšování kvality nabízeného obsahu. Video již není malý čtvereček, který se při zvětšení roztáhne na hromadu obdélníků. Dnes se vysílá v plném PALu i více. Tady však přichází ale. Je to brutálně neúsporná technologie z pohledu systémových zdrojů. Zvláště procesoru.

Na náročnost flashe si ztěžují i uživatelé poměrně výkonných strojů s jablkem – ti však nejsou majoritní. Co si však idioti, pro něž je flash zázrak technologie, neuvědomují je rozšíření mobilních uživatelů.

Co si představuju pod mobilním uživatelem? Jednak jak to uživatel s PDA v ruce. Tyto chytré krabičky taktované na několik málo stovek MHz zkrátka nezvládnou zobrazit web v dementním formátu. S Windows Media však není problém… Kdo je však bolestnější? Dnešní rozrůstající se rodina uživatelů tzv. netbooků.

Tyto malé “mršky” přinášejí úžasnou věc. Cenově velice levný počítač s obrovskou mobilitou. Není to na práci, ale na zábavu jako dělané. K čemu to je, když si video nezvětším na fullscreen bez trhání? To jen člověka znechutí a otráví.

Jak z toho problému ven? Je to snadné. V první řadě nebýt debil a zamyslet se nad použitou technologií. Nebrat co je moderní, ale co je osvědčené a funguje. A na rozšířenost to nesvádějte. Napříč systémy na tom není Adobe Flash player o moc lépe než Microsoft Windows 🙂

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s