Neznám dopravní předpisy!

Autoškolu už mám nějakou tu chvilku za sebou. Můj řidičák tvrdí, že to hnedle budou čtyři roky! Nechci zde hodnotit své umění řidiče, od toho tu jsou druzí, nicméně chci se podělit o jednu nedávnou příhodu.

Jak jsem již napsal, opravnění na skupinu B, tedy osobní automobily, mám od konce roku 2004. A zvlášť v poslední době jezím opravdu často – nejen každý den do zaměstnání, ale v jeho rámci i různě po republice.

Předpisy doufám znám, až na jednu (alespoň jsem si do nedávna myslel) věc. Už v autoškole jsem nepobral a do dnešního dne nepochopil, jak je to s předností tramvají. Nemohu si pomoct, ale zde uvažuji způsobem "právo silnějšího", kde se tramvaji nemůže rovnat Octávka, natož Matýsek.

Myslel jsem si, že to je jediný neduh mých teoretických znalostí. Šok mě však čekal minulý pátek. Jel jsem na velmi vydařenou akci za H+H+P (a později dalšími, velice příjemnými lidičkami), když jsem přijel na křižovatku. Na křižovatku řízenou dopravní policií!

Musím se přiznat, že jsem byl v absolutním šoku. Žil jsem v přesvědčení, že řízení dopravy policistou již zcela vymřelo. Opak je pravdou. Byl jsem opravdu, ale opravdu totálně zmatený. Snažil jsem se vydedukovat, co ten pán uprostřed chce těmi vtipnými poskoky a posuňky, přípomínající dementa, říct.

Nakonec jsem křižovatku (ne)úspěšně projel a v malém skopčákovi (Garmin Nüvi) pro tuto dopravní spojnici nastavil objížďku 🙂

Uznávám, že ruční řízení dopravy mi stále není jasné. A to jsem se ho snažil nastudovat ze zdrojů internetu. A jak jsi na tom ty?

Advertisement

3 komentáře: „Neznám dopravní předpisy!

 1. Jan 19.9.2008 / 14.58

  S předností tramvají je to tak, že pokud jsou tramvaje v souběžném směru s Tebou a ona Ti kříží cestu při odbočování vpravo, pak má přednost tramvaj. Pokud Ti ovšem tramvaj kříží cestu připojováním se z prava, pak přednost nemá a je jen na Tvé slušnosti, zda-li ji průjezd umožníš zpomalením či zastavením. Většinou je toto ovšem pořešeno dopravní signalizací. Ale z vlastní zkušenosti vím, že ne vždy tramvajáci respektují své vlastní semafory a prostě se řídí těmi pro auta. Málem jsem se jednou rozjel do tramvaje na světelné křižovatce, kde tramvaj měla "červenou" a já zelenou. "Alenka" je mi svědkem.
  Co se týče křižovatek řízených Policií týče, jeď vždy, když je k Tobě policista otočen zády 😉

 2. Petr 19.9.2008 / 19.29

  Řešení: Staň se ministrem – ti se vozí a předpisy znát nepotřebují.

 3. Unknown 20.9.2008 / 15.11

  Mě v autoškole říkali, že když nastane situace, kdy dopravu řídí příslušník, musím si pamatovat jedinou věc a to, že policista uprostřed křižovatky má vždycky pravdu a za ním stojí zákon! Jinak řečeno, za policistovo pasem "stojí" jeho 9mm zákon.
   
  Jinak to zase tak složité není. Ty posunky jsou celkem jasné. A pokud si stejně nejsi jistý, tak máš dvě možnosti, jak křižovatku projet.
   
  1) "Jako PRAŽÁK"
  Viz. Honzovo návod. 🙂 Jinak řečeno: "Jeď kdykoliv"… oni na Tebe cajti zapískají, že jezdit nemáš… 🙂
   
  2) "Jako Blbec – z venkova"
  "Nejezdi vůbec", čekej až na Tebe příslušník začne vehementně mávat, že zdržuješ a že jsi už měl dávno opustit křižovatku, případně vyčkáš hlasitých výzev klaksonů od gentlemanů, stojících ve stejném pruhu za Tebou. Rozhodně se nemůžeš zmílit! 🙂
   
  Stačí si vybrat. Ale vůbec nedoporučuji kombinaci obou metod, protože jezdit jako Blbej PRAŽÁK z venkova, je jako by sis říkal o 9mm argumentů… 🙂
   
  Řiď ať jedeš líp! Myslel jsem řiď… 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s