Stále nechápu, k čemu je ten jabber dobrý

Pořád se mluví o jabberu. A já stále nechápu proč. Protokol XMPP je absolutně primitvní, bez jakýchkoliv multimediálních funkcí. Nechápu, jak dnes lidé můžou dobrovolně začínat používat něco, co neumí audio/videohovory, přenosy souborů přes NAT, sdílení složek apod.

Jabber jako jednu ze svých hlavních výhod vidí otevřenost protokolu – jabberovský server může provozovat kdokoliv, obdobně jako u mailu. Vidím v tom problém!  U jabberu (stejně jako u emailu) nikdy pořádně nevíte, zda zpráva došla, nebo ne. Nikdo nezaručí, že mezi Pepíkem z Brna a Helmutem z Berlína bude zrovna fungovat routa a vaše zprávy nezkončí někde v černé díře. To se u komerečního protokolu nestane (pokud samozřejmě budete používat oficiálního, podporovaného klienta).

Navíc u provozování vlastního jabber serveru vidím paralelu s provozem vlastního SMTP. Je jen otázka času, kdy obdobných serverů vyroste kopice kvůly rozesílání SPIMu? S ním mají samozřejmě problémy i velcí hráči. Ti však mají možnost přímo provádět filtrování na centralizovaném serveru. Navíc Microsoft připravuje další vylepšení přímo do svého klienta. Jak si s tím asi poradí otevřená komunita? Filtr na určitá slova určitě není optimální záležitost.

Komunita jabberistů se neustále chlubí (parazitujícími) transporty do ostatních IM sítí. Nechápu proč, stejně kvůly tomu musím mít zřízení account u poskytovatele, ke kterému se chci připojit. Je to zcela trapné řešení. Čekal bych něco jako propojení Windows Live Messenger a Yahoo! Messenger – stačí mi účet u jednoho a komunikace s těmi druhými je možná.

Je zkrátka vidět, že s komerečním softwarem máte budoucnost na dosah ruky. Pokud však chcete stále pravěk, nic Vám nebrání instalovat jabber!

Jabber je vhodný pouze jako intranetové řešení do zpátečnických firem, které stále mají servery na linuxu, což je vylučuje z používání Unified Communication.

Advertisement

1 komentář: „Stále nechápu, k čemu je ten jabber dobrý

  1. Petr 4.3.2008 / 20.39

    Nechtěl si místo "komerčního protokolu" napsat MS Messenger? ICQ mi příjde totiže dost komerční a jistota, že zpráva dorazí je leckdy ještě menší než u zmiňovaného jabberu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s