Má antivirový program smysl?

K tomuto postu mě vedla diskuze na simelonském foru, kde jistý uživatel řešil, jaký by si měl nainstalovat antivirový program. Osobně si myslím, že antivirový program je zbytečnost. Je to zbytečné zatěžování systému a původce jeho nestability. Ukázkou může být, kolik škody způsobil Symatec, kdyz komponenty Windows označil za virus 🙂

Dříve se viry šířili převážně pučením – chápej jako pujčíš si disketu. Vzpomínám sí, jak jsem si přinesl z DDM společně s turbo pascalem virus Pojer, který mi časem sežral dinu blaster a sim city. Také pamatuji na legendární virus Susenka, který vyžadoval zadání slova susenka, aby uzivatel mohl pokracovat v práci.

Pak přišli sítě. Nejčastější napadení počítače bylo pomocí emailové zprávy se zavirovanou přílohou. Ukažte se někdo, kdo dnes nemá chráněnou schránku přímo o poskytovatele mailboxu. Možnost, že by k vám přišla zavirovaná příloha je opravdu mizivá.

Dalším častým problémem infekce byl útok na nezabezpečené porty v počítači. Myslím, že počítač schovaný za NAT s kvalitním firewallem jistí i tento problém. A nakonec webové stránky a díry v prohlížečích. Pokud využíváte opravdu kvalitní browser, za kterým stojí významná softwarová společnost, která se nebojí přiznat chybu a vydat opravu (místo čekání, než se ukřičená komunita dohodne a vytvoří novou verzi) jistí i tento problém. Takže pokud nejste idiot a neinstalujete všechno co vám přijde pod ruku, není nejmenší problém.

Myslím, že pro uživatele je antivirový program zátěží. Pokud nejste debil, antivirový program nepotřebujete. A pokud debil jste, antivirový program stejně nepoužíváte, nebo používáte prastarou neaktualizovanou verzi.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s