Windows Phone 8.1: Velké zklamání

S chytrými telefony od Microsoftu mám dlouhodobé zkušenosti. Začínal jsem s HTC Touch (WM 6), pokračoval přes Xperia X1 (WM 6.1) až k rodině Windows Phone 7/8.

Každý upgrade OS byl krok dopředu v rychlosti, uživatelské přívětivosti a funkcích. Až do Windows Phone 8.1. Po dlouhé době je můj uživatelský zážitek ve stádiu “Hodit s telefonem o zem”.

Windows Phone 8.1 zatím není k dispozici v oficiálním buildu, pouze jako developer preview. Uvidíme, jak se Microsoft postaví k feedbacku uživatelů.

Notifikační centrum

Živé dlaždice. Naprosto geniální záležitost. Pokud aplikace změnila stav, dala o sobě vědět formou stavu živé dlaždice. Ideální například v případě “me tiles”, která je v prostředí WP 8.1 naprosto zbytečná.

Navíc netuším, jak notifikační centrum uchopit. Přijde textová zpráva. Informuje o ní živá dlaždice i notifikační centrum. Následně musím tento stav odkliknout na dvou místech (NC i hub). Proboha proč? O zdvojení notifikací raději vůbec nemluvit…

wp_ss_20140421_0002

Notifikační centrum přijalo událost z facebooku

Hry

Telefon je pro mě primárně pracovní lopata, komunikační nástroj (včetně sociálních sítí apod.), nikoliv herní platforma. Neříkám, že na telefonu nikdy nic nehraji, ale hry mě primárně nezajímají. Nestojím o ně mezi aplikacemi. Doufám, že se co nejdříve vrátí do svého hubu a v seznamu aplikací nebudou překážet.

Vypnutí zvuků

Jaké je nejčastější nastavení na telefonu? Není to zapnutí wifi, nebo BT. Je to přepnutí na režim jen vibrace. Nyní extrémně složitější. Rozhodně bych obětoval rozdělení rozdělení vyzvánění/aplikace za původní komfort.

Integrace sociálních sítí

Sociální sítě ve WP byla naprostá pecka. Elegantně jsem mohl opracovat s Facebookem i Twitterem z jednoho místa, jednoho prostředí. Extrémně svižné a velmi efektivní na všech Windows zařízeních.

wp_ss_20140421_0001

Že by ochrana proti drunk postum? V podroušeném stavu posílat zprávu na popáté fakt nemám.

Nyní se Microsoft rozhodl spolehnout na aplikace třetích stran. Prohlížení  Facebooku je naprosté peklo. Za všech okolností je spouští pomalá, nestabilní a vzhledově odporná aplikace. Efektivita v troskách, skok z čistého “metro” prostředí působí jako pěst na oko. Tohle je velká chyba Microsofte.

Zrušení chatu

Integrace všech hlavních komunikačních kanálů (Windows Messenger, FB chat, SMS) byla naprosto sexy. Vše perfektně na jednom místě. Po odkoupení Skype Microsoftem jsem očekával zrušení (příšerné) Skype aplikace a její integrace napříč systém. Místo toho přišlo zrušení celého chatu. Opravdová studená sprcha.

wp_ss_20140422_0001

Vypadá váš Facebook Messenger lépe?

Psaní a automatické opravy

Na Windows Phone 8 se psalo jedna báseň. Hned po “vybalení” z krabice jsme si spolu vcelku sedli. On elegantně opravoval moje chyby, doplňoval diakritiku a bylo to fajn.

U Windows Phone 8.1 vše funguje jinak. Telefon nejen, že mé chyby neopravuje, ale i správná slova opravuje za nesmysly! Internet radí “vydrž pár dní, slovník si sedne”. No, je to víc jak týden a zlepšení rozhodně necítím.

Výdrž baterie

S jakýmkoliv smartphonem mohu jen vzpomínat na starou N6310i, kde jsem párkrát zahrál hada a stejně telefon vydržel týden. Po upgradu však potřebuji příruční Temelín. Nemyslím si, že bych telefon používal jinak (chápej, k jiným činnostem) než dřív. Na vině je podle mého špatná optimalizace a neustálé spouštění externích aplikací, místo energeticky nenáročných součástí optimalizovaného systému.


Windows Phone ve verzi 8.1 je k vzteku. Z graficky geniálně čistého a extrémně svižného systému se stala splácaná věc s nekonečným Obnovuji. Systém, který se rozhodně nemůže pyšnit Smoked by Windows Phone.

wp_ss_20140422_0002

Advertisement

11 komentářů: „Windows Phone 8.1: Velké zklamání

 1. Václav Pašek 22.4.2014 / 19.55

  Myslím, že většina pádů a chyb, ze screenshotů, ve finální verzi nebude a spotřeba baterie taky klesne. Slovníku je škoda, ten byl ve WP8 opravdu dobré a ty zdvojené notifikace a upozornění na dlaždici i v notifikačním centru, to nejde nějak zakázat, nebo tak něco? To takhle MS nemůže přece nechat…

 2. ruda 22.4.2014 / 22.02

  Pády? Nenapíše ani na jakém telefónu testoval WP 8.1 … notifikační centrum lze nastavit aby nezobrazovalo to samé co dlaždice apod., slovník se opravdu sám naučí to co má … a problém s odesíláním a postováním zpráv na sociální sítě asi autor nemyslel vážně ne? Pokud má zaplé datové přenosi, WIFI v telefonu a ještě je přihlášen např. na FB přes jiný zdroj (PC atd.) tak se nemůže divit, v režimu spánku se WP připojuje přes datové přenosy (pokud jsou aktivní), při větších přenosech používá WIFI, v aktivním režimu pak jede přes WIFI (pokud je aktivní), konektivita k sociální síti je poté dost rozhádaná na straně FB -> … FB má nové zabezpečení při paralelním připojení 1 uživatele (z různých zdrojů), to samé aktivní relace k připojení k internetu musí být jednoznačná (buď datové přenosy operátora nebo WIFI = jedno z toho vypnout) … WP 8.1 má chybky, ale nic z toho co tu autor popsal není pravda … něco jiného je vyndat zánovně telefon z krabice a napsat demagogickou recenzi na něco co neumím nastavit nebo nechápu jak funguje …

  • Jirka Prášek 22.4.2014 / 22.16

   Pro doplnění – jedná se o Lumii 620. Mimochodem, jak funguje WP bych po více než třech letech s platformou mohl vědět. A co se týká datových přenosů – opravdu, pokud se připojím na wifi mám vypínat mobilní data a obráceně? To snad nemyslíš vážně. To je řešení šíleného inženýra, ne uživatele!

   • ruda 22.4.2014 / 22.30

    Je vidět, že nevíš a jseš jen klikací uživatel (rádoby IT), a jestli sis můj komentář přečetl dobře, tak WP se chová naprosto adekvátně situaci, šetří baterii (v režimu spánku datové přenosy) v aktivním (WIFI), problém je na straně FB klienta a ne WP … pokud jseš líný jak veš a nechceš situaci alespoň nějak vyřešit, tak si nestěžuj, nikdo ti mé řešení nenutí, dál si breč nad neschopností WP … navíc pro 620tku je zatím WP 8.1 v develop verzi, budou vycházet opravy, tak ho nehodnoť jak trouba jako hotovou věc …

  • 3Q 23.4.2014 / 18.55

   Rudlo sorry, ale jako trouba mi (a věřím, že většině ostatních) připadáš Ty. Už jen to, že víš naprosto kulové a vnucuješ Jírovi to, že „je rádoby IT“ o Tobě a Tvé osobnosti něco vypovídá. Navíc svými příspěvky jsi předvedl tak maximálně to, že umíš podojit krávu (rozuměj tu a tam něco poklikat), ale o UI a použitelnosti nemáš ani páru. Běž si pustit čertíka z krabičky a filozofické úvahy a jiná hodnocení nech na lidech, kteří mají alespoň nějaké IQ.

   • ruda 23.4.2014 / 22.06

    Tvuj argument je podložený čím? Soudíš mě na základě čeho? Já snad sepsal nesmyslnou recenzi na neúplnou develop verzi WP? Divím se nechápavě snad nad tím, že tam není dodělané to a to a ještě to recenzuji jako hotovou „debilní“ věc Microsoftu? Divil by ses kolik rozhraní už jsem navrhl a kolik se jich používá v komerční sféře a ještě tím argumentuješ jak kdybys mě znal … chyťte se s Jiříčkem za ručičky vy křemíkový inteligenti dál si tu chlácholte Vaše ega, ale jedinný kdo nemá žádné řešení problému, žádný rozumný argument a hledá ho únikem do postulátu „je to nanic, udělali to blbě“ jste Vy dva…

    když se ti WP 8.1 nelíbí tak si ho tam nedávej, když ho chceš hodnotit, tak hodnoť finální verzi a nehraj si na IT odborníka v oblasti, ve které jsi jen uživatelem …

   • 3Q 24.4.2014 / 10.07

    Soudím Tě panáčku díky tomu, jak stupidně se vyjadřuješ na něčí názor. Tvá „fakta“ uvádíš velmi konfrontačním stylem. Pak se nediv Ty „IT guru“, že se používá na hrubý pytel, hrubá záplata.

 3. 3Q 23.4.2014 / 18.57

  Btw. díky za názor. „Naštěstí“ mám tel už dýl v reklamaci a nestihnul jsem tam 8.1 nahodit, počkám asi na finále, páč už tak tragická výdrž u mé 925 by se ještě snížila.

 4. März 22.5.2014 / 14.36

  Vážený dostal jsem se na Váš web,protože řeším věčné problémy s Lumia 925,spíše ale se sw.Po nynějším up na winphone 8.1 jsem jak Alenka v říši divů.
  1-nejsem schopen rozchodit Skype.Vím,že to je póvl,ale bohužel dělám dlouhodobě v horách mimo kontinent,takže je to pro mne skoro jediná možnost na spojení domů.Ale taky nic levného 1Mb Internetu přijde cca na 360,-CZK.
  Takže k věci, z telefonu přes Skype se dovolám kamkoliv,ale na mne nikdo,protože nejsem schopen odpovědět na notifikační mail ohledně potvrzení adresy-spojení protistrany.Pokud by jste věděl jak na to,jsem ochoten tuto informaci i honorovat,protože již odjíždím koncem května a stále to není funkční.Díky

 5. Bocan 9.12.2014 / 20.15

  Když čtu tento článek připadá mi, jako by jsem ho snad napsal já. Po tomto upgradu další telefon na 90% nebude s Windows phone.
  Hodně lidí me od toho odrazovalo, ale sem fanoušek Win tak sem na ně nedal. A můžu říct že 8 byly poměrně dobrý.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s