Proč nemám rád český software

Co je nejdůležitější součástí počítače? Dostatečný procesor s mnoho jádry? Hromada operační paměti? Rychlé disky v RAID pro vyšší výkon, nebo proti ztrátě dat HW chybou? Ne! To co dělá váš počítač počítačem je software!

Velice pravděpodobně máte v počítači nainstalovánu některou z verzí Windows, případně pokud nesnášíte mainstream “jedete” na Linuxu. Je však jeden druh software, který mě děsí, zvedá ze židle a pokaždé, když se s ním setkám mě přesvědčuje, že mám pravdu. Je to software z Česka.

Nejsem radikál, který vše co je národní odsuzuje. Spíše naopak. Zkušenosti s aplikacemi však dokládají opak.

Softwarový byznys je trošku jiný, než ty ostatní. V první fázi musíte mít dobrý nápad. A pak dostatek zdrojů, abyste svůj projekt dotáhl do konce. Nejen těch lidských, ale hlavně finančních.

Po dokončení ale další náklady odpadají – dobrá, nepočítáme obchoďáky, marketing… Přiznejme si, kopie kódu nestojí “nic”, vždyť dnes se aplikace nedodávají ani médiích. Ostatně to dovoluje dávat zákazníkům (pokud o ně výrobce stojí) obrovské slevy za konkurenční upgrade. Ostatně, dokážete si v reálném světe představit, že Ford nabídce své vozy za 5-10% ceny, pokud se firma zbaví Škodovek?

Z toho plyne, že veškeré vydělané peníze se vracejí zpět do vývoje. Tyto prostředky způsobí, jak aplikace bude fungovat, ale vylepší i návrh uživatelského rozhraní a provede se více testovaní.

A v tom je kámen našich aplikací. Jsme příliš malý trh. České SW firmy většinou vyvíjejí pro Česko, Slovensko, občas Polsko. Kolik takový produkt může mít zákazníků? Maximálně “pár” stovek při tisících uživatelích. A to, násobeno cenou licence je zkrátka málo.

Výsledkem snažení je sice lokálně uzpůsobený produkt, který je ale plný chyb a bugů s naprosto dřevěným ovládáním a díky malé uživatelské základně bez možnosti najít řešení konkrétního problému.

Než se do mě začnete strefovat, myslel jsem převážně SW pro běh v komerční sféře, na různých konfiguracích a různých prostředích. Napsat kalkulačku, nebo PC hru běžící jen na vaší stanici je o něčem jiném.

I v Čechách existují vývojáři tvořící produkty pro celý svět, kterým se výše jmenované vyhnulo. Je jich však jen pomálu.

Advertisement

1 komentář: „Proč nemám rád český software

  1. AdDragon 4.4.2012 / 23.45

    Cha! Tys nikdy nepotkal espaňolský software? Nebo brilantní německé programátorské výtvory v JAVĚ, není-liž pravda?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s