Windows Phone 7 v praxi

Na Microsoft platformu Windows Phone 7 jsem pokukoval už docela dlouho. Po úspěšném užívání telefonů HTC Touch (WM 6) a Sony Xperia X1 (WM 6.1, následně flashovaný na 6.5) jsem byl opravdu zvědavý, co Microsoft připravil. Zkusím sepsat klady a zápory systému. A předpokládám, že se budu opakovat.

Rychlost a stabilita

Věc, co se lidem z Redmondu opravdu povedla. Systém je extrémně rychlý – rozhodně se nestane, že po “kliknutí” musí uživatel čekat a sledovat (v lepším případě) přesýpací hodiny. A stabilita? Díky uzavřenému přístupu pro neumětele z HTC a dalších máme k dispozici extrémně stabilní systém – po pár týdnech jsem nezažil vytuhnutí, či pád systému.

Rozhraní systému

Metro je další věc, která je extrémně povedená. Sice mě mrzí, že telefon nemá ovládací logiku jako počítač, nicméně WP7 jsou takový user experience, že na nedostatek brzy zapomenete. Microsoftu se zkrátka podařilo vytvořit systém, který se prsty ovládá velice komfortně.

Huby

Systém hubů se mi velice líbí. Zvlášť oceňuji “People hub”, který přináší propojení kontaktů napříč sociálními službami (Exchange, Windows Live, Facebook…) a aktualizace stavových zpráv. Snad jen, aby tam byl i Twitter…

E-maily

Práce s emaily je velice příjemná. Jak už jsem psal, systém je svižný a vizuálně příjemný. Na SW klávesnici se po zvyknutí píše pohodlně. Osobně již radši vyřizuji poštu přes telefon, než přes OWA.

Bohužel zde chybí použitelná implementace emailových úkolů (tasks), připomínky je možné dělat jen přes kalendář. Řekl bych, že zde má Microsoft určitě co dělat. A import self-signed certifikátu pro Exchange? Workaround jaxvině… Veselý obličej

Prohlížení internetu

WP7 telefony využívají v sobě jádro z Internet Exploreru 7. Musím uznat, že vnitřní prohlížeč je velice svižný a použitelný. A absence flashe? Bral bych jako pozitivum Veselý obličej

Chybějící Multitasking

Další kritizovaná věc o WP7 telefonů. Osobně musím říct, že mi stalo snad pouze jednou, kdy mi multitasking chyběl. “Freeznutí” hubu je docela použitelné řešení. Snad kromě práce s messengerem (který funguje i v zamrzlém módu), kdy jeho opětovné vyvolání je lehce “dřevěné”.

Neexistující mass-storage

Ano, telefon nejde připojit jako mass storage! Nicméně kdo z vás používá telefon jako flashdisk? Osobně nosím normální USB klíč po kapse a navíc v době Windows Live Skydrive většinou použiju tuto řešení.

Zune software

S výše uvedeným figuruje jiná věc. Nutnost používat Zune software. Otevřeně říkám, že je to zatím nejhorší program, co jsem od Softies kdy viděl. Navíc, že se telefon odmítá připojit k PC přes modrý zub je taky šílenost. Ovšem sync přes WiFi je naopak k dobru.

Aplikace a Marketplace

WP7 telefony neumí oficiální cestou nahrávat libovolné aplikace. Jedinou možností je stažení z Marketplace. Zde se ovšem dostáváme k jádru – většina app je zpoplatněna. Česko momentálně přístup k MP nepodporuje. Nicméně podpora je slíbená v blízké době. Uvidíme tedy.

V tuto chvíli narážím na chybějící aplikace dvou typů. Jednak na použitelnou mapovou aplikaci ve stylu Google Maps (bohužel integrované Bing Mapy jsou absolutně nepoužitelné) a na turn-by-turn navigaci.

Další chybějící funkce

Sytému chybí spousty dalších funkcí. Např. nastavení vlastní MP3 jako vyzvánění, bluetooth přenosy, nebo (až na výjimky) přidání vlastní paměťové karty. Osobně jsem na žádném z předchozích telefonů nikdy použil.

Naopak oceňuji čistotu prostředí, rychlost a absolutní stabilitu. A z tohoto pohledu se Windows Phone 7 opravdu povedl. Nicméně Microsofte, tohle nesmí být konečná! To je (doufám) teprve začátek.

Advertisement

3 komentáře: „Windows Phone 7 v praxi

 1. Kostbone 27.4.2011 / 10.41

  Tak tohle byla opravdu povedena recenze zaujateho fanouska WP7. Lepsi uz to snad byt nemohlo.
  ,,Na co je mi flash, vzdyt ja ho vlastne nepotrebuju, na co jsou mi widgety, vzdyt ja je vlastne nepotrebuju, na co je mi nefungujici mass storage, kdyz ja to vlastne nepotrebuju.“ Ty ses vlastne jen spokojil s tim, co muzes. Nic vic. Nerikam, ze to skutecne nepotrebujes, ale omezeni je zarim dost na to, aby treba u me zabodoval. 😉

 2. AdDragon 2.5.2011 / 18.25

  Tak ti nevím, ale připojit telefon jako mass storage je podle mne základ dobrého smartfounu – už na wm5 jsem měl program, který tento nedostatek vyrovnával – až páni z HTC, kteří naopak umí (ps – máš tam hrubku) zavedli do sense (tedy se to jmenovalo jinak) volbu způsobu připojení k pc.

  Nehrál jsem si s wm7, ale měl jsem je chvilku v ruce – a rychlý dojem byl, že ne-e, možná časem – až bude telnet/ssh, icq, skype, mobipocket nebo podobné a mnoho dalších věcí… a hlavně ta schránka – i když ta snad už byla v minulé verzi konečně navrácena 🙂

 3. e-Jirka 2.5.2011 / 18.39

  Díky za komenty 🙂 Nicméně smartphone už nějaký ten pátek používám a zmíněné funkce mi opravdu nechybí (mass storage jsem použil asi 2x za celou dobu, z toho jednou protože jsem se uklepl :)).
  S tím HTC nesouhlasím – sence je na můj vkus příliš velký zásah do systému. Jak pak objektivně řešit stabilitu? Je to v systému, nebo jen v „tupé“ nádstavbě? Jsem rád, že v tomto případě je system navržen pro používání bez podobných přidaných aplikací.
  A co se týká icq/skype/telnet… Je jen otázkou času, kdy se objeví na marketplace (např. skype je slíbený na podzim).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s