mBank – zkušenosti po několika měsících

Koncem loňského roku na český bankovní trh přibila "nová" banka – mBank. Nová píšu v uvozovkách záměrně. Bankovní služby totiž běží pod jednotnou evropskou bankovní licencí. mBank tedy pouze začala své aktivity nabízet i v Čechách.

Již několik dní po jejím startu jsem si požádal o zavedení běžného účtu a platební kartu. Nyní, po několika měsících (již výhradního používání) pokusím sepsat své zkušenosti a poznatky.

Druhy účtů

mKonto je jméno běžného účtu. Narozdíl od většiny konkurentů je opravdu zdarma. Bez dalších skrytých poplatků, což je sympatické. Je úročené 0,3%, příchozí i odchozí platby jsou zdarma. Pro přístup k penězům slouží platební karta Visa Classic. Co však mKontu citelně chybí je možnost zřízení kontokorentu. Je to jedna z věcí, na kterých by mBank měla ještě zapracovat.

Dalším oblíbeným produktem je eMax. Spořící účet s 3,5% úrokem. Příjemné je, že je k němu vydávána taktéž platební karta. Rád bych však viděl funkcionalitu, kdy by se peníze automaticky "přelévaly" mezi mKonto a eMax. Další z věcí, které chybí.

Platební karta

mBank má smlouvy s karetní společností VISA. Karty vydávané českou mBank jsou ale poněkud zvláštní. Jedná se o debetní kartu VISA Classic, které je ale neembosovaná. Nicméně platit na internetu s ní lze. Problémem však je, že karta je stále nečipová, tedy vybavená pouze magnetickým proužkem. Na něm je sice nastaveno, aby byl PIN vždy požadován, nicméně některé terminály tuto informaci ignorují a tak na některých místech lze platit pouze "na podpis".

Platební karta je u mBank vydávána zdarma. Stejně jako karta dodatková, o kterou lze požádat. Vydání karty trvá asi týden a přijde klasickou poštou v obálce. Teprvé poté si ji aktivujete pomocí internetového rozhraní. Sláva za každou ušetřenou cestu na poštu 🙂

mBank nemá vlastní síť bankomatů. Proto je zcela jedno, ze které sítě se peníze vybíraji. U běžného účtu (mKonto) jsou tři výběry měsíčně zdarma, další za poplatek 19Kč. Problémem je placení v zahraničí. Zvlášť v Rakousku odmítají akceptovat karty VISA. Výběr z bankomatu v zahraničí je zpoplatněn okolo 2% z vybírané částky.

Internetové bankovnictví

Rozhraní internetového bankovnictví je prvotní šok. Na první pohled se jedná o nezvhledný, nepřehledný žluto-modrý polský paskvil (s ještě příšernějším zdrojovým kódem). Nicméně dá se zvyknout a odměnou za "grafickou strohost" je opravdová rychlost práce. S rozhraním KB nebo ČS nesrovnatelná. Navíc banka pro své bankovnictví používá podepsaný certifikát od VeriSign, takže Internet Explorer při vstupu nekřičí 🙂

K funkčnosti bankovnictví mám pouze jednu poznámku. U šablon pravidelných měsíčních plateb bych rád viděl políčko, na poznámku cože to vlastně platím 🙂

Založení, měsíční výpisy a podobně…

Pro založení účtu je možné navštívit některý z bezhotovostních mKiosků, nebo požádat přes internet. Já jsem zvolil druhou možnost. Několik dní po vyplnění formuláře jsem byl telefonicky osloven z brněnské společnosti mediaservis na domluvení termínu návštěvy kurýra (to byl podle mého soudu nejméně profesionální přístup – domluva s mediaservisem byla naprosto příšerná). Po té co nevyšel první pokus (mediaservis někam "založil" mou smlouvu), kurýr dorazil na domluvené místo přesně v určenou dobu. Ačkoliv jsem předpokládal klasického "nevrlého" kurýra od PPL, čekalo mě překvapení. Potřebné smlouvy mi přivezla velice symplatická mladá paní. Opravdu potěšilo.

Zasílání měsíčních výpisů je prováděno (za účelem snížení nákladů) elektronicky do emailové schránky. Je možné vybrat několik formátů, ve kterém bude zasíláno. Zvolil jsem klasické PDF 🙂

mBank je kromě své ceny zvláštní ještě jednou věcí. Dovolil bych si jí nazvat "komunitní bankou". Finanční ústav totiž na svých stránkách provozuje diskusní fórum, kde dochází ke komunikaci jak mezi zákazníky (včetně kritiky), tak zde odpovídají i odpovědní lidé za jednotlivé produkty. To, že banka vede i bankovní blog, je jen třešnička.

Takže z mé strany – ja jsem spokojený. A Kazzan, který o tento rozbor žádal snad také 🙂

Advertisement

3 komentáře: „mBank – zkušenosti po několika měsících

  1. Jiří 25.5.2008 / 9.00

    Mno… Ona Visa Classic má být bez čipu… S čipem je Visa Electron, mám dojem.
    Já mám Visa Electron, od PS, ale nemůžu s ní platit do zahraničí přes internet… (musel bych si připlatit) S tou od mBank to jde? Je za to nějaký poplatek?

  2. Jirka 25.5.2008 / 12.45

    Není to pravda. VISA Classic existuje i ve verzi z čipem. S kartou od mBank platit na internetu lze bez problému (již několikrát odzkoušeno) – a to jak v zahraničí, tak v Čechách. Samozřejmě bez poplatku 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s