Linux říkáte? Ale k čemu by to mohlo být dobré?

Před několika lety jsem slyšel, jak rozšíření linuxu stoupá a brzy začne ohrožovat pozici Windows. Ačkoliv "ukřičená komunita" nás jejich specifickým marketingem stále přesvědčuje, že je to jasná věc, rozhodně se tak neděje. Důvod je jednoduchý. Linuxové operační systémy jsou absolutně nevhodné pro normální práci.

Před několika lety jsem také měl období Linux ruleZ. Trvalo až do tvrdého středu s realitou, že linux na tom určitě není tak růžově, jak komunita hlásá.

Tvůrci se snaží přiblížit linux obyčejným lidem. Myslím, že příliš velké šance nemají. Linuxu chybí multimediální funkce, uživatelské prostředí je příšerné a s luxusním Vista Aero zcela nesrovnatelné (ne, opravdu běžného uživatele v 21. století nedonutíte pracovat v příkazovém řádku). Linux v žádném případě nenabízí tolik variant různého software, jako systém od Microsoftu. Ani na hry rozhodně není ideální. Použití linuxu v domácnosti je tak zcela bezpředmětné.

Co ale použití pro byznis? Na vzhledu tolik nezáleží, instalace software zaměstnancům řeší IT oddělení. Jenže ani tady pšenka nepokvete. Linux je v oblasti práce ještě nepoužitelnější než v domácnosti. Je tomu z několika důvodů.

Když pominu, že výdaje za správu převyšují cenu nákupu stanic s Windows, že uživatele zvyklého z domova na Windows a užasné MS Office těžko přeučím na ovládání linuxu a hloupé Open Office, nemohu opomenout velice komplikovaný support otevřeného software. V případě Windows vždy vím, kam se obrátit. V případě linuxu se musíte většinou spoléhat na (zákeřnou) komunitu.

Pracovní stanice také často vyžadují specializovaný software a hardware, jehož podporu na primitivním linuxu opravdu nenajdeme. A hlavně, řešení s Windows si zachovává integritu. Aplikace spolupracují, zařízení se synchronizují a výsledky se dostavují. Stačí se podívat, jaká kouzla dnes jdou díky jednomu ověření v active directory. Oproti tomu je linux pouze hračkou pro chytřejší děti.

Advertisement

2 komentáře: „Linux říkáte? Ale k čemu by to mohlo být dobré?

  1. Unknown 20.1.2008 / 18.17

    Z tohoto článku Hulán přímo SMRDÍ 🙂

  2. Petr 21.1.2008 / 17.33

    Vidím tu jeden rozdíl, zatímco Linux většinou rozbije sám sebe, Windows věšinou odstřelí uživatel.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s