Pod pokličkou České pošty – Automatizovaná pošta (APOST)

Česká pošta s.p. vznikla v roce 1993 oddělením od společnosti SPT Telecom. V tom samém roce se objevila první pošta se systémem APOST (automatizovaná pošta). Systém je tvořen i spravovnán prostředky České pošty – závodem VAKUS. Systém APOST umožňuje online online komunikaci v reálném čase pomocí ISDN linky, nebo datové sítě ČP. Stále se jedná o textovou aplikaci.

Původní verze byla psána pro DOS a používala UNIXový server, který byl později nahrazen servery Microsoft Windows NT. V roce 2001 byl zahájen vývoj aplikace nAPOST (nový Apost), který byl postavený na SuSe Linux 7.3. Důvod přechodu – OS MS-DOS není od roku 1999 podporován. Dalším důvodem byl přechod na centralizovanou architekturu.

Systém APOST je napsán v jazyce C++, data jsou uložena pouze na interpretačním serveru (DELL PowerEdge 600SC, 2x HDD RAID 1). Klientské stanice se na tento server připojují terminálově. Teprve odtud dochází ke komunikaci s datovým centrem pomocí pevného datového okruhu. Periferie (tiskárny, váhy, snímače čipových karet a čárových kódů, zákaznické dislaye…) jsou připojeny k terminálové stanici.

Na poštách najdeme dva servery, které se zálohují navzájem. Vyjímečně jako zálohovací server slouží jedna pracovní stanice.

Malé pošty, tzv. "jednokoňky" tvořené pouze jedním počítačem interpretační server nemají – server je zároveň terminálem. Jejich propojení s datovým centrem je zajištěno ISDN linkou.

V současné době dochází k přechodu na systém xAPOST (založtený na x-window). Sytém běží jen jako framework pro další aplikace. Koncová stanice se opět pouze připojuje k serveru (DELL PowerEdge 830), na které terminálově běží všechny aplikace xApostu (APOST, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, OpenOffice.org, Adobe Reader). Servery mají také roli instalačních serverů pro klientské stanice, stejně jako u nApostu mohou fungovat jako klient.

Stanice běžíci na platformě xAPOST umožňují klientům více služeb, díky jejich přístupnost přes webový prohlížeč, možnosti využití java aplikací a možnosti případné instalace dalsích aplikací. Do budoucna by platforma xApost měla zvládat zapojení dalších interních služeb (SAP klient?), certifikační autoritu (nyní se používají aplikace pro MS Windows :)) a další služby.

Advertisement

5 komentářů: „Pod pokličkou České pošty – Automatizovaná pošta (APOST)

 1. Petr 9.12.2007 / 19.40

  Chtěl jsme napsat komentář jaké to jsou "pěkné" aplikace, ale po sobotních zkušenostech s odesíláním několika zásilek na poště raději pomlčím, protože bych se musel zase rozčílit!

  • Kacenka 17.11.2011 / 16.43

   Ahojky..je to docela dobrej program…používám ho v práci a je docela snadný na učení…

  • e-Jirka 2.9.2011 / 14.39

   Zdravím Tě, ale bohužel Tě asi zklamu. Jednak z České pošty jsem už několik let pryč a i kdybych nebyl – jedná se o licencovaný produkt pro interní potřeby. Nepředpokládám, že je možné ho pouštět ven.
   V tomto jsem hodně skeptický a nedokážu ani poradit, kam jinam se podívat.

 2. Dvořáková Anna 30.9.2013 / 19.36

  Dobrý večer chci se optat proběhla aktualizace a nemohu pracovat se složkami které mám uložené.Nejde mi např.uložit data .Píše mi to např.pro čtení .kopírovat ,při další aktualizaci se to srovná?Děkuji.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s