Nastavení session, globálních proměnných v php na IIS

Docela nedávno jsem psal o tom, jak nainstalovat php v prostředí serveru Internet Information Service od Microsoftu. Pravdou je, že lidé na něj z vyhledávačů stále přicházeji a protože jsem slíbil doplnit pár drobností, dělám to nyní. Je to práve ono nastavení session.

Pro začátek musím ještě říct, že jsem vás v nadpisu trošku obelstil. Je totiž úplně jedno, jestli konfigurujete PHP na apache, nebo na IIS. Vždy to provádíme pomocí souboru php.ini, který najedeme v adresáři operačních systému (např. c:\windows\).

Najdeme si tedy soubor php.ini a otevřeme třeba v poznámkovém bloku. PHP nám již běží z minula, takže budeme pokračovat dál. Všimneme si, že většina řádek začíná středníkem. Středník označuje, že řádka je »zakomentovaná«. Pokud něco na takové řádce změníme, je třeba středník odstranit.

Globální proměnné

Globální proměnné jsou v PHP již nějaký ten pátek defaultně vypnuty. Má to své opodstatnění – nutit programátory, aby své aplikaci psali bezpečnější. Na druhou stranu pro rychlý vývoj jednoduchého scriptíku je vždy příjemnějsí napsat echo $text; místo echo $_GET["text"]; Proto si globální proměnnou můžeme zapnout. V php.ini si najdeme řádek register_globals jehož hodnotu změníme na On.

Session

Jednoduchý způsob, jak přenášet nějaká data mezi weby, které si návštěvník prochází. V PHP je ovšem třeba je povolit. Nejprve musíme nastavit, kam se budou sessiony ukládat (nějaký dočasný adresář). Najdeme tedy session.save_path a nastavíme mu hodnotu např. c:\windows\temp.

Další věcí, co zde můžeme najít je session.auto_start. Pokud jeho parametr změním na 1, sessiony se aktivují automaticky, takže není nutné je inicializovat pomocí Session_Start. Také můžeme nastavit délku života jednotlivé seanci. Session.cookies_lifetime – parametr nastavíme v sekundách životonosti. Standardní 0 znamená životnost až do zavření prohlížeče.

Tohle byla jen malá ukázka toho, co vše lze v php.ini nastavit. Jako třeba max. dobu běhu scriptu, barvy chybových zpráv (nebo je úplně vypnout), velikost dat, které dokáže php přijmout post metodou atd, atd… Důležité je ale mít stále na mysli, že naše domácí php se bude čímdál tim víc vzdalovat konfiguraci na některém z hostingu.

A hlavně po změně v php.ini nezapomeňte server osvěžit, aby se znovu nahrál modul s aktualizovaným nastavením.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s