Pátek – výpadkový den

První dnešní smůlu (které jsem si všiml) si vytáhla společnost pozitiv se svým broadbandovým portálem play.cz. Kolem 11 hodiny se administrátoři webu o něco pokoušeli, což znamenalo pouze vracení 403 a 404 chybových stránek. Následovalo Service unavailable a pak server přestal zcela odpovídat na http dotazy. Zdá se, že jim výpadek poměrně rozhodil systém – viz. statistika poslechovosti po výpadku.

Dalším postiženým byla dnes společnost miton, provozující hostingy stable, otoman, nebo velmi oblíbený server stahuj.cz. Jak ukazuje měření na kýblsoftu, problémy začaly před obědem a výpadek trval okolo 1,5 hodiny.

Podle zaslaného emailu došlo k výpadku jejich serverů umístěných na n4n v Praze. Výpadky byly zapříčiněny náhlým zkolabováním hlavního síťového prvku, který naši technici museli vyměnit za záložní. Výpadek tohoto hardwaru byl pro nás výjimečný a za celou dobu poskytování služeb v oblasti webhostingu ojedinělý…

A já vždy myslel, že záložní systém se používá, aby v případě problému zálohoval 🙂

…Vzhledem ke vzniklé situaci, jsme se rozhodli v příštím týdnu provést větší investice do záložních kapacit a do přípravy scénáře, který nám pomůže rychleji vyřešit podobný problém v budoucnu. Doufáme však, že to nebude třeba a obdobná technická závada se již nebude opakovat.

Tady bych rád dodal jistý poznatek. Informace o provedené větších investic do záložních kapacit čtu poměrně často. Vždy po nějakém »průseru«. Někdy by mě zajímalo, jaký je rozdíl mezi realitou a uklidněním veřejnosti.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s