Tenký klient? Ne, díky

Budoucnost počítačů. Rychlá přípojka na internet. Data nemáme na hard disku v našem miláčkovi, ale někde v dáli na centrálním serveru připravená k okamžitému sdílení. Ovládání? Přes webový prohlížeč. A to mě právě děsí.
Hromada společností se snaží takovou budoucnost přinést již dnes. A jak donutit uživatele nechávat si data u nich? Udělat službu webovou. A nejzákeřnější je právě google!

Začalo to gmailem…

Je to tak, gmail je aplikace co se google povedla. Dobrá dostupnost a příjemné ovládání díky moderní technologii AJAX zajistili produktu nezanedbatelný počet uživatelů. Nyní na  nás google valí svojí variantu webového balíku, obsahující alternativu k wordu, excelu a v budoucnu i powerpointu. Ale ptám se, pracuje se vám s tím vůbec dobře?
Mně nikoliv. Tabulkový i textový procesor jsou na mnohem nižší úrovni, něž open office (s MS Office nesrovnatelný). Gmail je dobrá aplikace, přiznávám, že služeb webmailu občas využiji a rád nechávám poštu na serveru, aby byla dostupná odkudkoliv. Ale každodenní práci s jakým koliv webmailem (včetně google) si představit nedokáži. Je to pomalé a neefektivní, narozdíl od využití „tlustého klienta“, který je nakonec i méně HW náročný. A navíc, nemám na výběr!
Osobně preferuji vybírání poštovní schránky klasíckým poštovním klientem přes protokol imap. Díky němu mám poštu synchronizovanou jak doma, tak i na serveru. Gmail však imap nenabízí.

Pandora a další

Pandora.com je výborný projekt, který nabízí vytvoření internetového rádia přímo na míru posluchače. Jeho poslech je mi však nesympatický právě z důvodu použité technologie. Web. Mnohem lepší alternativou by byla aplikace schovaná v tray, kterou bych si vyvolal např. pouze, pokud bych hodnotit skladbu. Navíc by bylo možné rozšířit o další funkce, která webová verze nenabízí.

Microsoft na to jde jinak

Microsoft provozuje jednu z nejstarších freemailových služeb – hotmail. Pokud chcete přistupovat přes klasícké protokoly (nejen web), můžete si vybrat placenou verzi. Ale ani neplatící uživatelé o jiný přístup, než ten webový nepřijdou. Aplikace Windows Live Mail Desktop je program podobný outlook expresu (který jasně vede u domácích uživatelů) a umožňuje přímí přístup k vaší poště.
Ani blogeři na live spaces napřišli zkrátka. K dispozici je aplikace Windows Live Writer. Psání postů je úplně něco jiného, mnohem příjemnější, než ve webovém rozhraní. Snad pouze, že je k dispozici teprve beta a česká verze v nedohlednu (chybí kontrola cz pravopisu).

Advertisement

1 komentář: „Tenký klient? Ne, díky

  1. xixik 26.1.2011 / 0.15

    Gmail nabízí IMAP léta.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s