Gdaňsk. Polský Amsterdam za přijatelnou cenu

Na řece Moltawě, u břehů Baltského moře leží metropole Pomořského vojvodství, město Gdaňsk. A právě sem mířila moje další cesta.

Gdansk

Gdaňsk je s téměř půl milionem obyvatel jedno z největších polských měst. První písemné zmínky sahají až do roku 997. Největší rozmach města proběhl v 16. století díky přístavu a vývozu obilí. Nedaleko města, na poloostrově Westerplatte, pak začala 2. světová válka. V místních loděnicích v roce 1980 odbory založily hnutí Solidarity, které přispělo k pádu komunistického režimu.

Doprava do města

Nejjednodušší a nejrychlejší je cesta letecky z Prahy na Letiště Lecha Walesy s přestupem ve Varšavě. Léta se každý den, cena letenky bez odbaveného zavazadla je lehce přes 3.000 za zpáteční let.

Z letiště pak použijte Uber (do centra něco málo přes 200 Kč), taxi, nebo Autobus 210. Na rozdíl od jiných linek, nebo vlaku není nutný přestup. Výstup pak na stanici Dworzec Główny. Cena 3,20 PLN. Kupuje se v automatu na zastávce, automat akceptuje platební karty.

Ubytování

Booking, nebo AirBNB. V obou případech najdete hezké bydlení v centru okolo 1.500 za noc.

Peníze

V Polsku se platí Polským Zlotým (PLN). Jeden zlotý = šest korun. Celé město je obsypáno bankomaty, bohužel většina z nich je nechvalně známý Euronet. Ten na vás vytáhne buď extrémně nevýhodnou dynamickou konverzi, nebo poplatek za výběr. Určitě doporučuji zvolit menší zlo – poplatek za výběr.

Naštěstí moc hotovosti není v Gdaňsku potřeba. Snad kromě kanceláří rejdařské společnosti Zegluga se mi všude (včetně stánkařů) podařilo zaplatit kartou.

Co podniknout

Co musíte vidět

 • Zelená brána
  Zelená brána, ač ve skutečnosti oranžová, odkazuje na vlámské a holandské kořeny města. Byla postavena v 16. století jako sídlo polského panovníka, ten v ní nikdy nebydlel. Podle něj takto palác zkrátka nevypadá Smile
 • Dlouhá ulice
  Dlouhá ulice, neboli Dlugi Targ. Místo, které bylo hlavním centrem dění a kde se konal městský trh. Táhne se od Zlaté k Zelené bráně, někdy se jí také říká Královská cesta. V minulosti zde žili pouze nejbohatší občané města.
 • Neptunova fontána
  Na hlavním gdaňském náměstí Dlugi Targ je další dominanta města – Neptunova fontána z roku 1633. Legenda říká, že jednoho dne byl Neptun tak otráven z lidí házející zlaté mince do fontány, že uhodil svým trojzubcem o zem tak silně, až všechny zlaté mince rozbil na tak malé kousky a staly se bezcennými. Tak prý vznikla Goldwasser, Gdaňská vodka s malými zlatými šupinkami.
  Neptunova fontána
 • Starý jeřáb
  Jedná se o největší dřevěný jeřáb v Evropě postavený v roce 1444. Sloužil k vykládání nákladu z lodí přijíždějících z moře.
 • Bazilika Panny Marie
  Největší cihlový kostel v Evropě. Budována mezi 14. a 16. stoletím. Uvnitř se nachází orloj s pověstí ne nepodobnou tomu pražskému. Za 10 Zl se pak můžete dostat na 77 metrů vysokou věž, kde po zdolání 400 schodů je fantastický výhled na město.
  Pod bazilikou se nachází kouzelná ulička Mariacka. Dříve to byla ulička zlatníků, dnes zda nalezneme převážně krámky s jantarem.
 • Bývalé vězení
  Budova bývalého vězení ze 14. století, původní část městského opevnění. Nachází se na náměstí Targ Weglowy.
 • SS Soldek
  SS Soldek byla první polská nákladní loď postavená po druhé světové válce. Je pojmenovaná po Stanislawu Soldkovi, úderníkovi z místních doků. Dnes se v ní nachází plovoucí muzeum.
 • Muzeum 2. světové války
  Výborně zpracovaná moderní expozice 2. světové války kompletně ukrytá pod zemí. Na prohlídku si připravte minimálně dvě hodiny, spíš víc.
 • Amber Sky
  Nepřehlédnutelné ruské kolo na břehu řeky Motlawy. Atrakce nabízí parádní výhled na město.

Co dále podniknout

 • Toulky po náplavce
  Procházka okolo řeky Motlawy je ikonická. Jak ve dne, tak hlavně v noci. Náplavkou to ale nekončí. Courejte se celým městem. Je to fajn Smile
 • Jídlo
  Gdaňsk mě překvapil úrovní své gastronomie. Navštivte podniky jako Bar Pod Ryba, Machina Eats&Beats, Original Burger, nebo objevte další. Sedněte si do některých barů okolo řeky a kochejte se.
 • Jeďte na Hel
  Až budete mít plné zuby města, sedněte na loď a odjeďte na poloostrov Hel. Jedná se o nejsevernější území Polska. Najdete zde přímořské letovisko s plážemi, rybími restauracemi a spoustou militaristických vzpomínek na obranu země.
  Lístek na loď stojí 50 PLN za jednu cestu. K zakoupení v kanceláří dopravce Zegluga pod mostem u Zelené brány. Samotný odjezd lodi je o asi 700 metrů dál po proudu řeky, kousek od hotelu Hilton (před Sushi barem).
Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s