Datové schránky po 101.

Systém datových schránek. Chvályhodný koncept, naprosto tragická realita. Na druhou stranu nic, co bychom nečekali. Nemá moc smyslu, abych se rozepisoval o ISDS jako takovém – to už za mě (a také mnohem kvalitněji) udělali jiní. Já se chci lehce pověnovat Form Management Systemu, který slouží jako jeden ze způsobů přístupu k již zmíněnému poštovnímu systému.

Za Form Management Systemem stojí (bohužel) česká Software 602. A právě jednou z funkcionalit je i možnost práce s DS. Systém jako takový je napsaný v PHP (pane bože) a využívá služeb webserveru Apache. Proč se autoři rozhodli zrovna pro Apache je mi obrovskou neznámou. Jak víme, dnes již IIS dokáže PHP zpracovávat lépe než konkurence, ale oproti webserveru z dílny Microsoftu je děravý jak cedník, nehledě na problematické záplatování…

Dalším nepochopitelným úletem je naprosto složité ovládání aplikaci. Nazval bych až nepřátelské a složité. O uživatelské přívětivosti jasně hovoří co se stane po zadání špatného uživatelského jména a hesla (viz. obrázek). To nemůže myslet vážně snad ani student písecké průmyslovky!

Řešení FMS najde své uplatnění převážně ve větších firmách. Jak taková společnost vypadá? Obvykle se jedná o firmu o desítkách zaměstnanců, kteří pracují s výpočetní technikou. Tito zaměstnanci se ve většině případů ověřují vůči nějakému serveru. Ve drtivé většině případů to bude Windows doména a Active Directory. Proč tedy FMS musí udržovat databázi uživatelů sám? Proč musejí jeho uživatelé znát další login? Proč zatraceně jeho tvůrci nejsou schopni navázat ověřování již na něco hotového. Nechci znovu objevovat kolo!

Takřka všichni administrátoři vám odpoví stejně – čím je v počítači víc software, tím hůře. Čím je v počítači víc software třetích stran, tím se peklo násobí. Proč tedy všechny formuláře je třeba zpracovávat českou šíleností s názvem 602XML? Proč nestačí obyčejný webový formulář, případně miliony uživateli odzkoušený Adobe Acrobat? Nechci instalovat další “podivný” produkt, nad kterým není absolutně žádná kontrola. Produkt, který používá tak málo lidí, že QaA na něj neexistují! A kolik asi připlulo jeho implementací kapříků?

A tímto bychom mohli pokračovat v dlouhém seznamu idiocie. Nejsmutnější na tom však je, že alespoň dobré dobré řešení českého úletu zkrátka nenajdeme 😦

Advertisement

3 komentáře: „Datové schránky po 101.

  1. Jan 4.11.2009 / 0.55

    "Jak víme, dnes již IIS dokáže PHP zpracovávat lépe než konkurence, ale oproti webserveru z dílny Microsoftu je děravý jak cedník, nehledě na problematické záplatování…" hehe dostal jsi sám sebe (IIS vs. webserver od MS), na Apache mi nešahej ;)Ale nic to nemění na tom, že Apache na Windows je prasárna. Ta hláška je luxusní; docela by mě zajímalo, jakou šablonu na to použili 🙂

  2. Anthony 4.11.2009 / 12.35

    Jistě apač má být ve vigvamu, tedy bez oken. A PHP má být tamtéž :-)Ale jinak – 602XML je vcelku unikátní věc; je velmi dobře postavená pro potřeby komunikace s úřady, výborné pro vyplňování dotazníků a formulářů (obslouží i lehce zmatený necvičený úředník (asi tak o 30 příček pod cvičenou opicí)), takže dost dobře chápu, proč sw602 nasadila tuhle věc i na obsluhu datových schránek. Používat pro přístup k DS ve větší firmě outlook s pluginem je blbost.

  3. Vladimír 4.11.2009 / 15.36

    mám takovej pocit, že Apači byli puebloví indiáni = s oknama 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s