IPTV: Ano, nebo ne

O IPTV je v poslední době hodně slyšet. K již zaběhnutým službám O2TV, Grape (případně “OEM” derivátům) a dalším se nově přidává i T-Mobile. O první zmíněné službě, O2TV, bylo opět slyšet minulý týden, kdy nedokázala obsloužit počet zájemců o sledování derby

IPTV je rozhodně zajímavá doplňková služba. Přináší možnost zkouknout sportovní přenos (i na placených kanálech) když jsem na chalupě, nebo na koupališti. Do obýváku bych si jí však nepustil.

Co vám leták neřekne

IPTV potřebuje internetové připojení. Opravdu kvalitní internetové připojení. Pokud je váš byt připojený místy pochybným bezdrátem, bude sledování televize rozkostičkovaným utrpením.

Máte metalické připojení na ADSL? Také nemáte vyhráno. Internetová televize ukrajuje rychlost z vaší přípojky. V případě sledování pořadů v HD se rychlost dramaticky snižuje. Pokud máte připojeny dvě televize, surfujete takřka rychlostí dialupu.

Služba není imunní proti výpadku internetu. To dá rozum Veselý obličej Ale pokud jste pravý gaučový povaleč, při výpadku internetu jdete koukat alespoň “na bednu” a obráceně. V případě IPTV máte prostě smůlu.

Potřeba set-top-boxu mi snad vadí úplně nejvíc. Proč pro sledování televize bych měl ovládat dvě rozdílné zařízení? Zkuste to navíc vysvětlit své mámě.

Znáte to. Pustíte televize, procvakáte 60 kanálů, zda vás něco zaujme. U IPTV, z podstaty věci, není přepínání svižné jako na kabelovce, nebo terestrice. Zde projet dostupné kanály bude zábava na večer.

IP služba je na rozdíl “broadcastových” služeb, (terestrické vysílání, satelit, nebo kabel) náchylná k nedostupnosti z důvodu přetížení. Zatímco ostatní řešení nepoznají rozdíl, za je sleduje jeden člověk, nebo miliony, odbavovací servery už ano. Právě proto služba může selhávat při významných sportovních přenosech, či jiných událostech. Vždyť designování služby na počet abonentů je zcela mimo možnosti operátora.

Jak jsem již napsal, IPTV považuje za super doplňkovou službu. Ale pokud bych si vybíral primární zdroj televizního signálu, kdy DVB-T stačit nebude, rozhodně by mě víc zajímala nabídka kabelovky, nebo satelitního operátora.

Reklamy

No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: