Facebook – i po měsících používání nechápu k čemu to je!

Web, tak jak jsme ho znali se mění. Vytváření obsahu obsahu již není záležitostí profesionálů, či poloprofesionálů (kteří pochopili základy HTML a nebo Frontpage). Web je zkrátka nyní o lidech. O lidech, kteří chtějí vytvářet a publikovat svůj obsah. A nejen to!

Celosvětový internet postihla vlna socializace! A s tím přišel fenomén Facebook.

Facebook je rozsáhlý společenský webový systém sloužící hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě. Se svými více než 325 miliony aktivních uživatelů (listopad 2009)[3] je jednou z největších společenských sítí na světě. Je plně přeložen do šedesáti pěti jazyků.

(wikipedia)

Facebook vznikl v roce 2004 v univerzitě na Harvardu. Původně se mělo jednat jen o systém pro potřeby studentů univerzity. Pak se ale stalo něco zlého. Facebook se začal šířit jako lavina a od srpna 2006 se do něj může přidat absolutně kdokoliv.

Původní myšlena FB není vůbec špatná. Stále mít přehled o svých přátelích ať jsou již kdekoliv. Jak jen je dnes realita odlišná. A problémem je jak systém, tak jeho uživatelé.

Většina tupého lidského stáda Facebooku zcela propadla a považují ho za svůj styčný bod ve světě internetu (to už jsem jednou viděl – Second Life Vám něco říká?). A tady nacházíme problém – absolutní uzavřenost systému. Nejen že pro 99% akcí musím být registrovaný v systému, ale pro 90% všeho musím být ještě přítel s danou osobou. K čemu toto vede? Vaší přátelé už nejsou vaši přátelé.

Facebook je, pokud ho neznáte, mezinárodní společenská síť, která spojuje milióny lidí – a vás. Vy můžete některé z nich označit za své frendy, což sice v doslovném překladu znamená "přítel", ale my víme, jak to je: 95% z přátel, co máte na Facebooku, v životě neuvidíte, a to je na nich to nejlepší!

(Misantrop via Lukáš Makowski)

Dalším problémem a celkovou nepřehledností Facebooku jsou všechny ty kvízy a další stupidní ohavnosti se jejichž výsledkem se každý idiot musí pochlubit na svou zeď a vy nestačíte dělat nic jiného, než tyto debility zavírat.

Za největší bezpečnostní slabinu však považuji otevření FB pro aplikace třetích stran. Tvůrci systému v tomto ohledu nebyli vůbec soudní! Oni si snad neuvědomují, že Facebook je převážně zaměřen na debily! Uživatel vždy klikne na povolit aplikaci přístup. A to už jsme velmi blízko ztrátě digitální identity!

Přitom oproti Facebooku je tady jeden idioty přehlížený konkurent. A tím je twitter! Zde můžete sledovat nejen vaše přátele, jako to děláte na facebooku (ovšem bez stupidních kvízů a dalších kravin), ale i další uživatele, jejíchž názory Vás zajímají.

Lidi proberte se! Pro své fotky používejte Windows Live Fotogalerii/Picasu/Flickr, pro statusy twitter (140 znaků opravdu musí stačit každému) či Windows Live, pro delší úvahy svůj blog. A pro ten zbytek? Pokud nejste debil, zkrátka ho nepotřebujete!

Poznámka: Autor článku je již několik měsíců pasivním uživatelem sítě Facebook a stále nepochopil, proč by se měl změnit na aktivního a co je na tom systému vlastně tak skvělé.

Advertisement

6 komentářů: „Facebook – i po měsících používání nechápu k čemu to je!

 1. Jiří 22.12.2009 / 7.14

  Tak jsi na to konečně přišel taky :-DKaždopádně, mě osobně štve, když už je FB tak hojně používán, nelze nic stíhat. Nedovedu si představit, že když přijdu domů, kouknu se na hlavní stránku, a projdu, co nového dělali, co nového psali moji přátelé. Vždyť jen za 1 den tam mám přes 150 nových statusů (+kvízy a stupidity mám po vypínané), a to mám v přátelích jen asi 40 lidí, a jsou to lidé s kterými se alespoň nějakým způsobem znám, se kterými si občas písnu. Pak je druhá skupina lidí, se kterými se občas vidím ve městě, řeknu jim ahoj, ale to je tak všechno, co si kdy řekneme. Takže si ještě troufám říci, že se držím. Nicméně musím říct, že na FB, jsem už také nějakou dobu nebyl 🙂

 2. Anthony 22.12.2009 / 9.19

  Facebook se hodí jen na hraní farmy a mafile…

 3. Li 22.12.2009 / 11.00

  Taky marně přemýšlím, k čemu to je dobrý… 🙂

 4. Dusan 22.12.2009 / 13.54

  Měl jsem profil na FB cca nekolik měsíců… a nakonec jsem to našel 🙂 Odkaz na zrušení účtu… bylo to snadné, ruzumné a jednoduché. Mám teď daleko více času…

 5. Štěpán 23.12.2009 / 3.08

  Jen dodám, že ta část, kde Wikipedie tvrdí že: "Je plně přeložen do šedesáti pěti jazyků." je lživá. Jsou tam neustále problémy s některými komponentami. Popř. s aplikacemi třetích stran, které mě neuvěřitelně štvou. Nicméně si myslím, že Facebook je nejlepší způsob domlouvání akcí, sdílení fotek apod. Windows Live stále nemá své prostředí naprogramované v Ajaxu a hodně kvůli tomu ztrácí.

 6. Patrik 16.5.2013 / 19.33

  Rozumný člověk!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s